DP6 en De Unie ontwerpen Collectiecentrum Rotterdam
09.09.2026De gemeente Rotterdam heeft het ontwerpteam van DP6 architectuurstudio en De Unie Architecten geselecteerd voor het nieuw te bouwen Collectiecentrum Rotterdam (CCR) in de wijk Zevenkamp. In dit nieuwe collectiecentrum zullen de collecties van diverse Rotterdamse musea en het Nationaal Museum van Wereldculturen worden bewaard en onderzocht.
Drie ontwerpteams maakten een ontwerp voor het nieuwe depot. Daarbij werd gekeken naar de kwaliteit van de ruimtes voor de collecties, de mogelijkheden voor samenwerking, duurzaamheid, veiligheid en de manier waarop het gebouw in de wijk past. DP6 en De Unie overtuigden met een ontwerp dat volgens de beoordelingscommissie de beste balans tussen deze ontwerpuitgangspunten bood. Een belangrijk kenmerk van het ontwerp is het gebruik van het duurzame depotconcept uit Denemarken, dat gebruikmaakt van de temperatuur in de bodem. Hierdoor zijn minder technische installaties nodig om een stabiel binnenklimaat te creëren voor optimaal behoud van de collecties. Het CCR heeft daarnaast de ambitie om het duurzaamheidsniveau BREEAM-NL Outstanding te behalen. Ook komen er maatregelen voor wateropvang, groen en natuur.
In het nieuwe collectiecentrum worden de collecties van Museum Rotterdam, Maritiem Museum Rotterdam, Wereldmuseum Rotterdam, Natuurhistorisch Museum Rotterdam, BOOR, Het Nieuwe Instituut en het Nationaal Museum van Wereldculturen ondergebracht. Door samen te werken en kennis en ruimtes te delen kunnen deze instellingen hun collecties beter beheren, onderzoeken en behouden.
Het ontwerpteam bestaat naast DP6 en De Unie uit Bureau B+B (landschap), Galjema Technisch adviesbureau (installaties), Nelissen Ingenieursbureau (bouwfysica, duurzaamheid), Pieters (constructie) en Multical (bouwkosten). Het team werkt het ontwerp de komende periode verder uit. De verwachting is dat het CCR begin 2031 in gebruik wordt genomen.